منو کردستان، سنندج ، خیابان آبیدر، چهارراه صفری، مجتمع ژینا، طبقه سوم - تلفن : 33246361 - 087
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات و بیماری های پوستی / مؤثرترین روش های درمان اسکار بخیه

مؤثرترین روش های درمان اسکار بخیه

هر زمان یک جراحت یا بریدگی در پوست ایجاد گردد، این شرایط باعث می‌شود پس از ترمیم، بر روی پوست جای بخیه یا اسکار ایجاد شود. به هر حال فاکتورهای متعدد می‌توانند تأثیر مشخص بر شدت جای بخیه باقیمانده بر روی پوست پس از ترمیم آن داشته باشند. برای مثال اندازه و عمق زخم، ضخامت و رنگ پوست فرد و نیز زاویه و جهت ایجاد زخم همگی از عوامل تأثیرگذار در این رابطه هستند. معمولاً جای بخیه روی صورت ایجاد شده در نتیجه تصادفات رانندگی، سوختگی و آسیب‌دیدگی می‌توانند زندگی فرد را مشکل کرده و بر اعتماد به نفس وی در ارتباط با شرایط ظاهری تأثیر منفی داشته باشند. امروزه از روش‌های مؤثر مختلفی برای ترمیم جای بخیه برای کاهش ظاهر اسکار و بهبود شرایط آن استفاده می‌شود. این روش‌ها همچنین می‌توانند عملکرد ناحیه آسیب‌دیده را بازیابی کرده و تغییرات پوستی را ترمیم کنند.

روشهای مختلف درمان اسکارهای ناشی از زخم، بخیه و سوختگی در سنندج توسط دکتر جمال الدین حسن زاده متخصص پوست، مو و لیزر انجام می‌شود و اغلب با نتایج رضایت بخشی همراه است. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با کلینیک با شماره تلفن 33246361 - 087 تماس حاصل فرمایید.

انواع اسکار

انواع اصلی جای اسکار به شرح زیر هستند:

روش‌های درمانی اسکار بخیه

لایه‌برداری شیمیایی

در روش لایه‌برداری شیمیایی غالباً جهت درمان جای بخیه و اسکارهای سطحی کاربرد دارد. در این روش با استفاده از مواد شیمیایی سطحی، از پوست لایه‌برداری می‌شود و در طی زمان سطح پوست صاف‌تر می‌شود. در طول این روش گاهی به مدت 10 تا 15 دقیقه احساس داغی به وجود می‌آید که برای کاهش درد از کمپرس سرد استفاده می‌شود. برای نواحی عمیق‌تر و در زمانی که سوختگی غیرقابل‌تحمل باشد، از مسکن استفاده می‌شود.

برداشتن پوست

در این روش، جراح به‌وسیله دستگاه الکتریکی با خراش دادن پوست و جدا کردن لایه‌های رویی پوست، باعث ایجاد سطحی نرم‌تر بر روی پوست می‌شود. این روش غالباً برای اختلالات جزئی بر روی پوست استفاده می‌شود.

درمان اسکار بخیه

تزریق استروئید

تزریق مستقیم استروئید در جای بخیه یکی از متداول‌ترین روش‌های مؤثر در رفع جای بخیه‌های قرمز برآمده (معمولاً اسکارهای کلوئید و اسکارهای هایپرتروفیک) است. یک دوره تزریق 4 تا 6 هفته‌ای با فواصل 4 تا 8 هفته‌ای (متناسب با جای زخم و واکنش آن نسبت به درمان) برای رفع جای زخم باید در نظر گرفته شود. تزریق استروئید مؤثرترین روش برای کاهش حجم و اندازه جای بخیه است و می‌تواند در رفع قرمزی آن نیز مؤثر باشد.

میکرودرم‌ابریژن

میکرودرم‌ابریژن یک روش غیرجراحی بی‌خطر و سریع برای درمان جای بخیه است که مزایای بسیاری دارد. این روش چروک‌ها، خطوط ظریف صورت و سایر علائم پیری را کاهش داده یا از بین می‌برد. میکرودرم‌ابریژن ظاهر اسکارهای آکنه و سایر اسکارهای جزئی را بهبود می‌بخشد و به پوست‌هایی با هر رنگ و نوعی ظاهری شاداب و سالم می‌دهد. این روش عملاً هیچ‌گونه عوارضی ندارد و از آنجا که از کریستال‌های غیرآلرژیک برای درمان پوست استفاده می‌کند، روش درمانی بی‌نظیری برای پوست‌های حساس به مواد شیمیایی است. میکرودرم‌ابریژن در صورتی که توسط یک درمانگر مجرب انجام شود، هیچ‌گونه ریسک جدی به همراه نخواهد داشت.

تزریق کورتیزون

کورتیزون نوعی کورتیکواستروئید است که التهاب را تسکین می‌دهد، قرمزی جای بخیه را کم می‌کند و اسکار را کمرنگ می‌کند. آمپول کورتیزون مستقیماً در لایه اپیدرم پوست یا عضله ناحیه درگیر تزریق می‌شود. تزریق فقط چند ثانیه طول می‌کشد. کورتیزون گاهی با داروی بی‌حسی موضعی ترکیب می‌شود تا درمان بدون درد باشد. تأثیر آمپول کورتیزون آنی است و ماندگاری نتایج آن، به ویژه در صورت استفاده برای رفع اسکار و کیست، طولانی و حتی دائمی است.

محل تزریق با پانسمان سبکی بسته می‌شود. بیمار باید محل تزریق را به مدت ۲۴ ساعت پوشیده و تمیز نگه دارد. اگر بیمار احتیاط کند، پس از تزریق نیاز به هیچ اقدام دیگری نخواهد بود. از آنجایی‌که سر سوزن تزریق آمپول کورتیزون بسیار ظریف است، این تزریق جای زخمی ایجاد نمی‌کند و برای بیمار ناراحت کننده و دردناک نیست. تزریق کورتیزون برخلاف استفاده از دیگر داروهای ضدالتهابی و التیام‌دهنده تقریباً هیچ‌گونه عوارضی ندارد.

تزریق ژل

تزریق ژل روشی مناسب برای درمان و از بین بردن گونه‌های خاصی از جای جوش است که بهترین نتیجه را در از بین بردن جای بخیه به دست می‌دهد. تزریق ژل، درمانی ایمن است که بیمار به خوبی آن را تحمل می‌کند. ژل فرورفتگی‌های جای بخیه را پر می‌کند تا پوست صاف و یکدست شود. تزریق ژل روشی مناسب برای جبران تحلیل چربی و کاهش حجم ناشی از جای جوش به شمار می‌رود. متخصص ابتدا مقداری کرم بی‌حس‌کننده موضعی را روی نقطه مورد نظر می‌زند تا بیمار کاملاً راحت باشد. یخ همواره برای تسکین درد و کاهش احتمال کبودی به کار برده می‌شود؛ بنابراین لازم نیست نگران تحمل درد حین تزریق باشید.

نتایج تزریق ژل، چشمگیر است و پوست پس از پر کردن جای بخیه با ژل صاف می‌شود و ماندگاری چند ماهه تا یک ساله را به دست می‌دهند. البته اگر تزریق ژل در کنار روش‌های مختلف لیزر درمانی از قبیل لیزر فرکشنال غیرابلیتیو و لایه‌برداری مؤثر و عمقی با مواد شیمیایی انجام شود، جای زخم تا حد زیادی محو می‌شود و پوستی سالم‌تر و شاداب با بافت بهتر به دست می‌آید.

سیلیکون‌

این روش یک روش غیرتهاجمی و کلینیکی است که نیازی به مراجعه به پزشک و ارائه نسخه ندارد. ژل و ورقه‌های سیلیکونی (Silicone Gel) از تمامی داروخانه‌ها قابل تهیه هستند و فروش بدون نسخه پزشک این محصول آزاد است. استفاده از ورقه‌های سیلیکونی هیچ عوارض جانبی برای اشخاص به ‌همراه ندارد. سیلیکون موجود در این ورقه‌ها در سطح مولکولی به بافت پوست متصل می‌شود. سیلیکون‌ها باعث ایجاد تحریک در سطح پوست و در نتیجه افزایش سطح فعالیت کلاژن‌ها می‌شوند.

تحریک کلاژن و افزایش فعالیت آن زمینه‌ساز بهبود و ترمیم پوست است. این ورقه‌های سیلیکونی به‌ دو شکل در داروخانه‌ها موجود هستند. برخی به‌صورت ژل سیلیکونی بوده و برخی دیگر ورقه‌هایی چسبی هستند که یک طرف آنها ژل و طرف دیگر حالت پارچه‌ای و چسبی دارد. این محصول باید 12 ساعت در روز یا بیشتر روی پوست بماند. به‌طور میانگین افراد طی دو الی 4 ماه شاهد نتایج قابل ملاحظه‌ای بوده‌اند. البته مدت زمان بهبود به عواملی چون جنسیت، سن‌وسال، نوع پوست، رنگ پوست و ناحیه آسیب‌دیده بستگی دارد. طرح‌های جدید ژل‌های سیلیکونی حالتی پانسمانی دارند که پس از جراحی روی نواحی جراحت قرار می‌گیرد و باعث بهبود سریع جای زخم می‌شود.

رادیوتراپی

اگر افراد با استفاده از روش ژل‌های سیلیکونی یا تزریق کورتیکواستروئیدها نتیجه قابل قبولی دریافت نکنند، باید به روش رادیوتراپی یا پرتودرمانی خارجی روی آورند. در این روش با استفاده از پرتوهای متمرکز اشعه X بر سطح پوست باعث محدودیت در تولید سلول‌های جدید می‌شود.این اشعه قدرت نفوذ به نواحی عمیق پوستی را ندارد به ‌همین دلیل سلامت بافت سالم را تهدید نمی‌کند. پرتودرمانی یک روش بدون درد است که ظرف مدت 10 دقیقه به اتمام می‌رسد. به ‌منظور تابش اشعه X پزشک نواحی اطراف زخم را با یک محافظ سربی می‌پوشاند که در معرض اشعه X قرار نگیرند.پس از اتمام رادیوتراپی بهتر است روی ناحیه جراحت با یک باند استریل پوشانده شود که در معرض عفونت و نور خورشید قرار نگیرد. این روش 24 الی 48 ساعت پس از جراحی نیز برای جلوگیری از ایجاد جای زخم استفاده می‌شود و معمولاً در یک یا دو دوره نتایج رضایت‌بخشی را عرضه داشته است.

لیزر درمانی

یکی دیگر از روش‌های کلینیکی برای درمان جای بخیه استفاده از روش لیزر درمانی است. این روش نسبت به روش پرتودرمانی از عوارض کمتری برخوردار است. همینطور نتایج رضایت‌بخش بیشتری از این روش گزارش شده است. لیزر درمانی روشی مؤثر در درمان جای زخم، لک‌های پوستی، آکنه و برطرف کردن ناهمواری‌های سطح پوست است. در برخی نواحی ممکن است بنا به دلایلی پوست دچار کشش شده باشد. در درمان چنین معضلی نیز لیزر درمانی پیشتاز است.

لیزر درمانی به روش IPL

لیزر درمانی پالس شدید نور یا همان IPL نسبت به سایر روش‌های لیزر درمانی قوی‌تر است. اساس کار این روش تابش متمرکز پرتوهای نوری به محل موردنظر است. در روش پالس شدید نور امواج نوری توسط یک دستگاه دستی روی محل مورد نظر تابانده می‌شود.

این امواج نوری باعث کاهش و کوچک شدن رگ‌های خونی در ناحیه جراحت می‌شوند. شواهد نشان داده است که طی دو الی سه جلسه این روش درمانی نتایج رضایت‌بخشی را به ‌همراه داشته است. نکته قابل توجه این است که پس از لیزر IPL ممکن پوست نواحی اطراف جراحت دچار کبودی شود که طی دو روز برطرف می‌شود. این عمل حتماً باید توسط پزشک متخصص انجام شود.

اینستاگرام دکتر حسن زاده

استفاده از لیزر فرکشنال CO2

در روش لیزر درمانی فرکشنال با استفاده از یک پرتوی پرانرژی از نور لایه‌برداری و ترمیم ناحیه آسیب‌دیده صورت می‌گیرد. پرتوهای تابشی از این نوع لیزر به پرتوهای میکروسکوپی مشهور هستند. این پرتوها باریک هستند و تنها ناحیه موردنظر را در معرض تابش قرار می‌دهند و به بافت اطراف ناحیه جراحت، آسیبی نمی‌رسانند.برای استفاده از این روش لازم است که به پزشک متخصص مراجعه کنید. ابتدا موضع موردنظر توسط پزشک بی‌حس می‌شود. سپس با دستگاه لیزر دستی پرتوهای CO2 به محل جراحت تابیده می‌شود. به‌طور معمول طی 5 الی 7 روز روند بهبود در ناحیه آسیب‌دیده مشاهده خواهد شد.بهتر است در دوره درمان بهداشت این ناحیه به‌خوبی حفظ شود که دچار عفونت نشود. برای خروج از منزل نیز لازم است که از کرم‌های ضد آفتاب با SPF30 به بالا استفاده شود. در برخی موارد نادر نیز این روش عوارضی داشته است که ایجاد لک یا سوختگی دائمی از علائم این عوارض است.

استفاده از لیزر فرکشنال RF

یکی دیگر از روش‌های کلینیکی برای از بین بردن جای بخیه استفاده از RF است. در این روش از لیزر فرکشنال RF برای ایجاد حرارت در ناحیه آسیب‌دیده و تحریک کلاژن‌سازی استفاده می‌شود. کلاژن‌های جدید تولید شده تأثیر مستقیم و مؤثری در روند ترمیم و بهبود پوست دارند.برای نتیجه‌گیری از این روش لازم است که حداقل 3 مرتبه درمان با امواج رادیویی صورت گیرد. این 3 مرتبه باید طی چند ماه اجرا شود. پس از هر جلسه ممکن است پوست ناحیه تحت درمان دچار قرمزی خفیفی شود که نهایتاً دو روز بعد رفع خواهد شد.

پیوند پوست

پیوند پوست یک روش جراحی و تهاجمی برای از‌بین‌بردن جای بخیه محسوب می‌شود. در این روش از پوست خود فرد برای پیوند به ناحیه آسیب‌دیده استفاده می‌شود. اغلب از پوست پشت گوش فرد برای پیوند به پوست سایر نقاط بهره‌گیری می‌شود. استفاده از این روش تنها درصورتی که سایر روش‌ها مفید و نتیجه‌بخش نباشند، پیشنهاد می‌شود. بهتر است در مراحل ابتدایی دست به دامن روش‌های جراحی برای از‌بین‌بردن جای زخم و لک از روی پوست خود نشوید.

برای درمان مشکلات و بیماری های پوستی، بهترین گزینه مراجعه به متخصص پوست است. متخصص پوست با دانش بالا و آگاهی نسبت به ساختار پوست می‌تواند در درمان بیماری و بهبود عوارض آن بسیار کمک کننده باشد. دکتر جمال الدین حسن زاده متخصص پوست، مو، کاشت مو و لیزر در سنندج برای رفع مشکلات و بیماری های پوستی شما آماده ارائه خدمت می‌باشند.


آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم
تلفن : 33246361 - 087

اسرا ویسی [ 1402-04-11 ]
سلام.من یه جای زخم یعنی بخیه روی صورتم دارم پیش یه متخصص پوست چندین روش درمانی رو امتحان کردن ولی هی خوب نشده تازه بدترشده جاش به صکرت قهوه ای و تو رفته است

آیهان عبدی [ 1402-03-03 ]
سلام پسرم ۶ ماهه است و سه ماه پیش جراحی روی سر شون داشته دو برش ۵ سانتی، برای ازبین بردن جای زخم چه کنم،

علیرضا [ 1402-01-20 ]
سلام پسر من جراحی سر انجام داده و یک خط سرتاسری به عرض حدود دو تا پمج میلیمتر از بالای گوش راست تا بالای گوش چپ براش بوجود اومده و باعث ناراحتی و افسردگی براش شده چطور میشه این خط رو از بین برد ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

فاطمه دهقانی [ 1401-05-10 ]
سلام من روی دستم جایه بخیه هست می خواستم بپرسم با لیزر برای جای بخیه مشکلی نداره زرری نداره یا کرمی معرفی نمیکنید که خیلی خوب باشه که یکم بهترش کنه

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

دکتر جمال الدین حسن زاده

دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو و دارای درجه بورد تخصصی پوست و مو است. وی در حال حاضر در شهر سنندج مشغول فعالیت می باشد. کاربران گرامی از طریق این سایت علاوه بر دسترسی به اطلاعاتی در زمینه های مختلف پوست، مو و زیبایی ،میتوانند سوالات خود را در بخش سوالات پزشکی کاربران با متخصص پوست و مو مطرح نمایند.

تلاش بر اینست تا در اسرع وقت پاسخ علمی به سوالات داده شود.همچنین بیماران مراجعه کننده به دکتر حسن زاده میتوانند از طریق این سایت روند درمان بیماریهای پوست و موی خود را پیگیری نمایند.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465