منو کردستان، سنندج ، خیابان آبیدر، چهارراه صفری، مجتمع ژینا، طبقه سوم - تلفن : 33246361 - 087
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات و بیماری های پوستی / بهترین روشهای درمان زگیل تناسلی

بهترین روشهای درمان زگیل تناسلی

امروزه یکی از بیماری های مقاربتی که شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است، بیماری زگیل تناسلی می باشد. زگیل تناسلی دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از این نوع بیماری می تواند کم خطر و پر خطر باشد. راه های انتقال این بیماری در اکثر مواقع از طریق تماس جنسی می باشد؛ اما از طریق پوست هم انتقال آن نیز وجود دارد. از آنجایی که این بیماری به شدت سرایتی است، معمولاً با اولین تماس جنسی سریعاً به بدن فرد منتقل می‌گردد و به دنبال آن زائده‌هایی در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد به وجود می‌آید. آمار ابتلا به زگیل تناسلی روز به روز در حال افزایش است و مبتلایان به دنبال راه های درمان سریع این عارضه هستند. روشهای مختلفی برای درمان زگیل از جمله لیزر پوست ، کرایوتراپی و ... موجود است. یکی از راه های پیشگیری از این بیماری، واکسن زگیل تناسلی است که علاوه بر ویروس HPV، از ابتلا به سرطان رحم جلوگیری می‌کند.

روشهای درمان زگیل تناسلی در سنندج از جمله اقداماتی است که در کلینیک تخصصی پوست مو و لیزر دکتر جمال الدین حسن زاده انجام می‌شود. شما می‌توانید جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 33246361 - 087 اقدام نمایید.

علائم زگیل تناسلی

هنگامی که نشانه ها و علائم زگیل تناسلی اتفاق می افتد، بسیاری از آنها شامل خارش، سوزش و حساسیت ناحیه تناسلی خواهند شد. از دیگر علائم زگیل تناسلی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

انواع زگیل تناسلی

ویروس HPV یا همان زگیل تناسلی، انواع مختلفی دارد که برخی از آنها کم خطر هستند و فقط باعث به وجود آمدن زگیل‌های کوچک و بی‌خطر در اندام تناسلی و مقعد می‌گردند. این ویروس‌ها مشکل خاصی به وجود نمی‌آورند و ضایعات بسیاری از آنها پس از گذشت مدت زمانی محدود از روی پوست محو خواهد شد. تیپ‌های پرخطر این ویروس، علاوه بر ایجاد عفونت‌های گسترده و زگیل تناسلی، می‌توانند بیماری‌هایی مانند سرطان دهانه رحم و واژن را ایجاد کنند و سلامتی فرد مبتلا را شدیداً مورد تهدید قرار دهند.

بهترین روشهای درمان زگیل تناسلی

افراد در معرض ابتلا به زگیل تناسلی

روشهای درمان زگیل تناسلی

درمان دارویی

در صورتی که زگیل بسیار کوچک باشد، پزشک ممکن است برای درمان زگیل تناسلی داروهای موضعی و پماد را تجویز نماید که برخی از آنها شامل موارد زیر باشد:

الکتروکوتر یا سوزاندن

یکی از روشهای قدیمی برای درمان زائده ها که از قدیم به کار گرفته می شده، الکتروکوتر یا سوزاندن زگیل ها می باشد. در این روش که جراحی معمولی می باشد، پزشک از جریان الکتریکی برای گرم کردن و از بین بردن بافت های غیر طبیعی روی پوست استفاده می کند. این روش بیشتر برای زائده های گوشتی نرم کاربرد دارد.

لیزر

در این روش با تابش اشعه لیزر co2 بافت زگیل را از بین می‌برند و معمولاً از آن برای زائده‌های بزرگ و با تعداد زیاد هم استفاده می‌شود. روش لیزر زگیل تناسلی معمولاً در مطب یا کلینیک، تحت بیحسی موضعی و در زمان کوتاهی انجام می شود.

کرایوتراپی

یک روش درمانی خاص است که در آن ضایعات سطحی پوست، تحت انجماد قرار می‌گیرند. ممکن است انجماد مناسب‌ترین راه درمان برای انواع مختلفی از ضایعات پوستی باشد. دستگاه کرایو دارای مخزنی دو جداره و عایق شده است که مخزن این دستگاه حاوی ازت مایع یا نیتروژن مایع (Liquid Nitrogen Cryo) می باشد. ازت مایع درون این دستگاه سرمای شدیدی حدود 196- درجه سانتی گراد دارد. وقتی محتویات دستگاه کرایو روی ضایعه ی پوستی مورد نظر اسپری می شود درجه حرارت بافت ضایعه مورد نظر را به شدت و با سرعت بسیار زیادی کاهش می دهد که باعث انجماد و فریز شدن بافت مورد نظر و مرگ سلولی آن خواهد شد.

جراحی زگیل تناسلی

یکی از روش هایی که پزشکان یا جراحان عمومی برای از بین بردن زگیل به کار میگیرند، جراحی می باشد. عمل جراحی اغلب برای زائده های روی پوست کاربرد داشته و اگر زگیل داخل واژن یا مقعد باشد، از لیزر برای از بین بردن آن استفاده می کنند. جراحی شامل روش سنتی بریدن به وسیله تیغ جراحی می باشد و قبل از آن محل عفونی به طور موضعی بیحس می شود. زخم ناشی از برداشتن زگیل ها بخیه زده می شوند.

تشخیص زگیل تناسلی

تشخیص زگیل تناسلی عمدتا بالینی است و با معاینه پزشکی صورت میگیرد. در موارد اندکی ممکن است نیاز به نمونه برداری از ضایعات و نیز آزمایشات ویروس شناسی مانند PCRباشد

پاپ اسمیر یک روش تشخیصی زگیل تناسلی نیست. بلکه روشی غربالگری جهت تشخیص زودهنگام و درمان سرطان دهانه رحم در بانوان است.انجام منظم معاینه لگن و تست پاپ اسمیر در زنان مهم است. با این کار می توان تغییرات گردن رحم ناشی از زگیل ها و یا علائم اولیه سرطان گردن رحم را تشخیص داد.

بیوپسی پوست

اگر پزشک شما برای تشخیص آلودگی به تست و آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشد، ممکن است بیوپسی (گرفتن نمونه از پوست و یا ناحیه مشکوک) انجام دهد و آن را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. این موضوع به پزشک در تشخیص نشانه های سرطان تناسلی یا رحمی کمک شایانی می کند.

اینستاگرام دکتر حسن زاده

آیا درمان قطعی زگیل تناسلی وجود دارد؟

علائم ظاهری زگیل های پوستی قابل درمان است؛ باید توجه داشت که درمان موثر خوراکی یا تزریقی علیه ویروس زگیل وجود ندارد منتها یا تخریب ضایعات زگیل درصد زیادی از ویروسها از بدن حذف شده و احتمال از بین رفتن این ویروس به مرور زمان در بدن افزایش میابد. در صورت عود ضایعات نیاز به جلسات اضافی درمان وجود خواهد داشت. در اکثر موارد با درمان مناسب و تحت نظر متخصص این بیماری بطور کامل درمان میشود. موارد اندکی از بیماری به درمان ها مقاومت نشان میدهند.

نقش سیستم ایمنی ، داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی و گانودرما در درمان زگیل تناسلی

در واقع سیسیتم ایمنی نقش بسیار مهمی در مقابله و درمان همه بیماریهای عفونی و از جمله زگیل دارد. اما این واقعیت متاسفانه موجب شده است تا عده ای سودجو با ارائه مخصولات متنوع و متعددادعای تقویب سیستم ایمنی و درمان قطعی زگیل از این طریق را داشته باشند. از جمله این محصولات مشتفات گانودرما و یکسری از محصولات ویتامینی مانند پاورفیت است. باید توجه داشت هیچگونه شواهد علمی در مورد اثر بخشی این محصولات در درمان زگیل و سایر بیماریها وجود ندارد. و پش پرده فزوش این تبلیغات شبکه های تجاری و مافیایی گسترده وجود دارد. هیچگاه نباید به تبلیغات و ادعاهای اغراق آمیز موجود در شبکه های اجتماعی در مورد درمان بیماریها اعتماد یا باور داشت.

اگر ساکن سنندج هستید؛ و مایلید از خدمات قابل ارائه در کلینیک تخصصی پوست، مو و لیزر دکتر حسن زاده استفاده نمایید؛ برای دریافت نوبت دکتر جمال الدین حسن زاده کلیک کنید.


آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم
تلفن : 33246361 - 087

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

گلبهار مجیدی [ 1401-07-11 ]
نوبت ویزیت مطب می خواستم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

دکتر جمال الدین حسن زاده

دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو و دارای درجه بورد تخصصی پوست و مو است. وی در حال حاضر در شهر سنندج مشغول فعالیت می باشد. کاربران گرامی از طریق این سایت علاوه بر دسترسی به اطلاعاتی در زمینه های مختلف پوست، مو و زیبایی ،میتوانند سوالات خود را در بخش سوالات پزشکی کاربران با متخصص پوست و مو مطرح نمایند.

تلاش بر اینست تا در اسرع وقت پاسخ علمی به سوالات داده شود.همچنین بیماران مراجعه کننده به دکتر حسن زاده میتوانند از طریق این سایت روند درمان بیماریهای پوست و موی خود را پیگیری نمایند.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465