منو کردستان، سنندج ، خیابان آبیدر، چهارراه صفری، مجتمع ژینا، طبقه سوم - تلفن : 33246361 - 087
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب خواندنی / آیا تبليغاتی که برای محصولات ضد ریزش مو انجام میشود واقعیت دارد؟

آیا تبليغاتی که برای محصولات ضد ریزش مو انجام میشود واقعیت دارد؟

مدتي است که از تبلیغ یک تونیک گیاهی بنام طلسم برای درمان قطعی ریزش مو در کانالهای صدا وسیما میگذرد.در این مدت موجی از خریداران برای دریافت این تونیک گیاهی ایجاد شده است. این محلول به کمک این تبلیغات به کالایی پرفروش تبدیل شده است .

محصولات داروخانه ای به دو گروه تقسیم میشوند؛ داروهایی که جنبه آرایشی و بهداشتی دارند و داروهایی که بیشتر، اهداف درمانی دارند. داروهای ضدچروک و حتی ضدآفتاب هم در دسته داروهای درمانی قرار میگیرند. طبق آییننامه نظام پزشکی هرگونه تبلیغ داروهای درمانی در رسانه های جمعی ممنوع است.

در چندسال گذشته، با روند جدیدی که در صدا و سیما شکل گرفته، صاحبان حرفه های مختلف دعوت میشوند و فرد، حرفه یا یک محصول تولیدی خاص را معرفی میکند و به این ترتیب، هزینه برنامه تامین میشود. نمونه ای از این اتفاق طی ماههای اخیر، در معرفی کرمهای حلزون دیده شده است.

چند سال قبل در یک سمینار پزشکی بیماریهای پوست ، چند نفر از کشف و اختراع محلولی معجزه آسا برای ریزش مو خبر دادند که به علت نبود مبانی علمی و تحقیقی و نبود آزمایشها و نتایج آماری لازم، این ادعا درحد یک شوخی مطرح و کنار گذاشته شد. به ویژه آنکه ترکیب مورد نظر شامل یکسری از گیاهان شامل آویشن، سیر، صدر، گزنه، زعفران و حتی شنبلیله و... بود که این مواد به طور سنتی و در طب گیاهی، در بین جوامع مختلف و نیز ایران از دیرباز برای تقویت مو مصرف میشده و در عین حال هیچیک از این مواد نیز دارای اثرات ثابت شده علمی و آماری در این مورد نبوده است. این دانشجویان بعد از آنکه نتوانستند توجه هیچیک از متخصصان پوست و مو و نیز مسوولان وزارت بهداشت را نسبت به ادعای خود جلب کنند، چند ماه بعد در قزوین آن را ثبت و با یک سیستم توزیع هرمی و نیز از طریق عرضه مستقیم به داروخانه ها و نیز فروش اینترنتی، اقدام به فروش محصول خود کردند.

با مراجعه به وبسایت رسمی تونیک طلسم، عکسی را میتوان دید که خبر از ثبت جهانی این محصول میدهد. در این وبسایت، تونیک «طلسم» چنین معرفی شده است: «تونیک گیاهی تقویت و رویش موی طلسم، اختراع جدیدی است که حاصل سالها تجربه و تلاش متخصصان و دانشمندان ایرانی بوده که پس از بررسی و انجام تستهای متعدد بالینی روی بیش از دوهزارنفر، افرادی که دچار عدم رویش موهای جدید (طاسی) و ریزش مو بودند، موفق به دریافت نتایج مثبت معجزه آسا و مفتخر به کسب گواهی ثبت اختراع شده است.» همچنین در این تبلیغ آمده است: «از جمله مزیتهای استفاده از این محصول برای خانمها، علاوه بر جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد موی سر، ممانعت از رشد موهای زاید در ناحیه صورت و بدن است. همچنین این محصول در رویش مجدد ابروها تاثیر فوقالعاده ای دارد.»

یک متخصص پوست و مو میگوید: «بیماریهای ریزش مو از پیچیده ترین مباحث درماتولوژی است و انواع و علل مختلفی دارد که طبعا درمان همه این علل از یک مسیر و با یک محلول، غیرممکن است. از طرف دیگر، در مورد ریزش موی ژنتیکی، مساله پیچیده تر بوده و با بهترین درمانها نیز، درصد موفقیت درمان، بسیار پایین و حدود 10 تا 15درصد است که حتی در بعضی موارد در عمل به این رقم هم نمیرسیم.» او میگوید: «علاوه بر این، در موارد ارثی بودن بیماری، درمانها باید به مدت طولانی یا تا آخر عمر ادامه یابد یا حتی از روشهای جراحی یا کاشت مو استفاده شود که باز هم درصد موفقیت نامعلوم است. بنابراین، این ادعا که با مصرف شش ماهه یک محلول بتوانید از پس این همه مشکل علمی برآیید، یک ادعای دروغین بیش نیست. ولی تا وقتی که بیمار بتواند به این ادعا پی ببرد، باید چندین بار این محلول را بخرد و مصرف کند که با توجه به شیوع این بیماری در جامعه، میتوانید حدس بزنید که چه سود هنگفتی نصیب تولیدکنندگان این محصول خواهد شد.»

آدرس اینستاگرام دکتر حسن زاده

تونیک گیاهی «طلسم» محصول شرکت «شهدآرا کاسپین» و دارای پروانه ساخت به شماره 38/12094 از معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین است. دکتر «محمدرضا شانهساز» معاون داروی وقت سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیهای داروی طلسم را غیرمجاز اعلام کرد و هرگونه ادعای درمانی از سوی سازندگان آن را رد کرد: «با توجه به نامه شماره 3825/675/د مورخ 90/5/1 معاونت محترم غذای سازمان غذا و دارو و پیرو نامه شماره 33235/665 مورخ 910/4/11به اطلاع میرساند هیچگونه دارویی تحت عنوان طلسم از این معاونت مجوز تولید، واردات و توزیع نگرفته است. لیکن ذکر این نکته ضروری است که فرآوردهای تحت عنوان تونیک گیاهی تقویت و رویش موی طلسم از معاونت محترم غذا و داروی دانشگاه قزوین مجوز آرایشی دریافت کرده است.»

«طلسم» به عنوان یک «تونیک گیاهی تقویت کننده مو» و نه یک «درمان کننده ریزش مو»، از معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین مجوز گرفته است و از معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت هم مجوزی ندارد. اما در هر حال، مشتریهایی را به سوی خود جذب میکند؛ قیمت «طلسم» در یکسال گذشته بارها افزایش پیدا کرده و حالا این محصول بین 150 تا 170هزارتومان در داروخانه ها فروخته میشود.

منبع:سایت شفقنا

همشهریان گرامی! شما می‌توانید بهترین پلاسمای سنندج را در کلینیک های تخصصی پوست این شهر بیابید. با استفاده از پلاسما می‌توانید شاهد جوانسازی غیرتهاجمی اطراف چشم باشید.


آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم
تلفن : 33246361 - 087

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

دکتر جمال الدین حسن زاده

دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو و دارای درجه بورد تخصصی پوست و مو است. وی در حال حاضر در شهر سنندج مشغول فعالیت می باشد. کاربران گرامی از طریق این سایت علاوه بر دسترسی به اطلاعاتی در زمینه های مختلف پوست، مو و زیبایی ،میتوانند سوالات خود را در بخش سوالات پزشکی کاربران با متخصص پوست و مو مطرح نمایند.

تلاش بر اینست تا در اسرع وقت پاسخ علمی به سوالات داده شود.همچنین بیماران مراجعه کننده به دکتر حسن زاده میتوانند از طریق این سایت روند درمان بیماریهای پوست و موی خود را پیگیری نمایند.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465