منو کردستان، سنندج ، خیابان آبیدر، چهارراه صفری، مجتمع ژینا، طبقه سوم - تلفن : 33246361 - 087
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات و بیماری های پوستی / بیماری ویتیلیگو چیست و چگونه درمان می شود؟

بیماری ویتیلیگو چیست و چگونه درمان می شود؟

پیسی، برص، لک و پیس یا ویتیلیگو Vitiligo یک اختلال تولید رنگدانه است که در آن ملانوسیت‌ها (سلولهایی که رنگدانه تولید می‌کنند) در قسمت هایی از پوست، غشاهای مخاطی و شبکیه تخریب شده‌اند. در نتیجه لکه‌های سفید پوست درنواحی مختلف بدن ظاهر می‌شوند. مویی که در نواحی مبتلا به پیسی رشد می‌کند معمولاً سفید می‌شود. ویتیلیگو اغلب پوست را تحت تاثیر قرار می دهد اما انواع ویتیلیگو ممکن است در هر جای از بدن که رنگدانه وجود دارد نیز اتفاق بیفتد.

ویتیلیگو در موی سر می تواند منجر به سفیدی آن گردد. برخی افراد در دهان خود دچار تغییر رنگ می شوند. حتی ویتیلیگو در چشم می تواند منجر به از دست رفتن رنگ آن شود. علّت بیماری پیسی شناخته نشده‌است، اما پزشکان چندین نظریه متفاوت مطرح کرده‌اند. یک تئوری این است که افراد پادتنهایی (آنتی‌بادی‌هایی) تولید می‌کنند که ملانوسیت‌های بدن خودشان را تخریب می‌کند. تئوری دیگر این است که ملانوسیت ها خود به خود تخریب می‌شوند. در نهایت بعضی افراد گزارش کرده‌اند که یک رخداد منفرد از قبیل آفتاب سوختگی یا فشار روحی باعث بروز پیسی شده است ولی مورد اخیر از نظر علمی ثابت نشده‌ است.

تشخیص، کنترل و درمان بیماری ها و مشکلات پوستی مانند ویتیلیگو، توسط دکتر جمال الدین حسن زاده در سنندج انجام می‌شود. لطفا جهت هماهنگی با شماره تلفن : 33246361 - 087 تماس حاصل فرمایید.

انواع بیماری ویتیلیگو

1- ویتیلیگو سگمنتال

در یک بخش از بدن مانند پا، صورت و یا بازوها اتفاق می افتد. نیمی از افراد رنگ موی خود را حتی در نواحی ابرو و مژه از دست می دهند. اغلب در سنین پایین مشخص می شود. ممکن است پیش رونده باشد و یا ممکن است متوقف شود.

بیماری ویتیلیگو چیست

2- ویتیلیگو غیر سگمنتال

شایع ترین نوع ویتیلیگو یا پیسی می باشد. اغلب در دو طرف بدن مانند هر دو دست یا هر دو زانوها مشخص می شود. ممکن است در ناحیه انگشتان، مچ، پیرامون چشم ها یا پا اتفاق بیفتد. زیر گروه های ویتیلیگو نشان می دهد ویتیلیگو چه مقدار بر روی بدن پیشرفت کرده است. زیر گروه ها عبارت است از:

چه مناطقی بیشتر درگیر ویتیلیگو میشوند؟

بیماری لک و پیس یا ویتیلیگو می تواند در هرنقطه ای از بدن ایجاد شود ولی نقاطی که بیشترین درگیری را دارند، عبارتند از:

این بیماری پوستی به طور میانگین 1 درصد از جمعیت هر جامعه را درگیر می کند و در نژادهای مختلف نیز اتفاق می افتد. این بیماری پوستی مسری به سایر افراد نیست اما می تواند باعث بروز بیماری های خود ایمنی دیگر مانند تیروئید، دیابت، بیماری های غده آدرنال و کچلی منطقه ای شود.

علت بیماری ویتیلیگو

همان طور که می دانید، رنگ چشم، پوست و موی افراد با هم متفاوت است. این تفاوت رنگ به دلیل وجود رنگدانه هایی است که در سلول ملانوسیت (Melanocyte) تولید می شود. در صورتی که ملانوسیت نتواند به اندازه کافی رنگدانه تولید کند یا تعداد ملانوسیت ها به مرور کم شود، پوست روشن تر می شود. معمولاً این تغییر در بدن باعث بروز بیماری ویتیلیگو می شود. این مشکل ناشی از علل مختلفی مانند مشکلات عصبی، استرس، آفتاب سوختگی و … است. به طور کلی 3 عامل مختلف در بروز این مشکل نقش دارند:

  1. اختلال عملکرد سلول های عصبی و آسیب به سلول های ملانوسیت
  2. واکنش خودایمنی بدن به سلول های رنگدانه (در این مشکل، سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلول های رنگدانه را به عنوان بافت خارجی تلقی می کند و آن ها را از بین می برد)
  3. خود تخریبی سلول های ملانوسیت

میزان و شدت این بیماری به بدن هر فرد بستگی دارد. معمولاً در افرادی که پوست سفید دارند، این بیماری بیشتر در فصل تابستان اتفاق می افتد. در افراد با پوست تیره هر زمانی ممکن است این بیماری شروع شود. در صورتی که بیماری شدید شود، رنگ کل بدن از بین می رود.در مورد شدت و میزان پیشرفت ویتیلیگو نمی توان پیش بینی دقیقی داشت. از طرفی هر کدام از لک و پیس ها ممکن است چندین رنگ داشته باشند.

علائم ویتیلیگو

علامت اصلی این بیماری ایجاد لکه های سفید روی پوست است. معمولا تغییر رنگ در مناطقی که در معرض آفتاب هستند مانند دست ها، پاها، بازوها، صورت و لب ها بیشتر ایجاد می شود.

ویتیلیگو می تواند در هر سنی شروع شود، اما اغلب قبل از سن 20 سالگی ظاهر می شود.پیش بینی پیشرفت بیماری دشوار است. گاهی اوقات بدون درمان خاصی بروز این تکه ها متوقف می شود. در اغلب موارد، از بین رفتن رنگدانه ها شامل بیشتر بخش های پوست می شود. به ندرت نیز رنگ پوست دوباره باز می گردد.
افراد مبتلا به ویتیلیگو ممکن است در معرض خطر بیشتری از عوارض زیر باشند:

درمان بیماری ویتیلیگو

مبتلایان به ویتیلیگو یا لک و پیس، قبل از درمان، مهم ترین نکته ای که باید به یاد داشته باشند، مراقبت از پوست در برابر آسیب های محیطی است. بیماران مبتلا به ویتیلیگو به حفاظت با ضد آفتاب و پوشش در برابر آفتاب نیاز دارند، زیرا پوست سفید تنها دچار آفتاب سوختگی می شود و تیره نمی‌شود. پوست نرمال نیز نیاز به حفاظت دارد چون با آفتاب سوختگی پوست طبیعی میزان تضاد بین پوست نرمال و پوست سفید زیاد می‌شود.

با مراجعه به متخصص پوست یکی از درمان های زیر تجویز خواهد شد:

درمان ویتیلیگو با از بین بردن رنگ پوست طبیعی

یکی دیگر از روش های درمان لک و پیس که بیشتر برای افراد دارای پوست تیره مناسب است، استفاده از داروها و درمان هایی است که رنگ پوست طبیعی او را به رنگ بخش هایی درمی آورد که با ویتیلیگو درگیر هستند. این روش برای همیشه رنگ پوست طبیعی را تغییر می دهد و برای بیمارانی مناسب است که دست کم 50 درصد از پوست آن ها درگیری ویتیلیگو شده است.

صفحه اینستاگرام دکتر حسن زاده

عمل جراحی

اگر نور درمانی نتواند رنگ پوست را باز گرداند پزشک جراحی را توصیه می کند. هدف از تکنیک های زیر باز گرداندن رنگ پوست است.

پیوند پوست

در این روش، پزشک بخش های بسیار کوچکی از پوست نرمال و رنگی را برداشته و آنها را به مناطقی که رنگدانه خود را از دست داده اند، متصل می کند. در صورتی که بخش های کوچکی از پوست دچار ویتیلیگو شده باشد از این روش استفاده می شود.

القای تاول

در این روش پزشک با دستگاه مکش تاول روی پوست ایجاد کرده و سپس تاول را بر می دارد به این ترتیب مناطق پوست رنگی می شود.
خالکوبی (mikropigmentation): در این تکنیک، پزشک با استفاده از یک ابزار جراحی خاص رنگدانه را روی پوست می کارد. این روش برای افرادی که دارای پوست تیره تر هستند، موثرتر است.

درمان های دیگر

درمان های مورد مطالعه عبارتند از:

سایر داروها

توفاسینیتیب داروی خوراکی است که معمولا برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شود. برخی از افراد از این دارو جهت درمان ویتیلیگو استفاده می کنند.

اگر ساکن سنندج هستید؛ و مایلید از خدمات قابل ارائه در کلینیک تخصصی پوست، مو، کاشت مو و لیزر دکتر حسن زاده استفاده نمایید؛ برای دریافت نوبت دکتر جمال الدین حسن زاده کلیک کنید.


آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم
تلفن : 33246361 - 087

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

دکتر جمال الدین حسن زاده

دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو و دارای درجه بورد تخصصی پوست و مو است. وی در حال حاضر در شهر سنندج مشغول فعالیت می باشد. کاربران گرامی از طریق این سایت علاوه بر دسترسی به اطلاعاتی در زمینه های مختلف پوست، مو و زیبایی ،میتوانند سوالات خود را در بخش سوالات پزشکی کاربران با متخصص پوست و مو مطرح نمایند.

تلاش بر اینست تا در اسرع وقت پاسخ علمی به سوالات داده شود.همچنین بیماران مراجعه کننده به دکتر حسن زاده میتوانند از طریق این سایت روند درمان بیماریهای پوست و موی خود را پیگیری نمایند.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465