منو کردستان، سنندج ، خیابان آبیدر، چهارراه صفری(میدان مولوی)، مجتمع ژینا، طبقه سوم - تلفن : 33246361 - 087
دکتر جمال الدین حسن زاده | متخصص پوست و مو | روشهای درمان اسکار آکنه

روشهای درمان اسکار آکنه

اسکار، ضایعه قابل دید و عارضهی آکنه میباشد و از فرمهای خفیف که نمیتوان به راحتی آنها را مشاهده نمود تا فرمهای شدید وجود دارد. اسکار میتواند حتی ناشی از یک آکنهی خفیف باشد. به هر حال نمیتوان از قبل پیشبینی کرد که در کدام آکنه احتمال ایجاد اسکار بیشتر است.

معمولاً اسکارها ناشی از ضایعات آکنهای بوده یا در اثر دستکاری بیمار به وجود میآیند، با آنکه اسکار آکنه مشکل مهمی برای خود بیمار و پزشک معالج او محسوب میشود، روشی استاندارد برای درمان آن وجود ندارد.

متدهای درمان آکنه شامل روشهای مختلف ترمیم پوست به صورت پیلینگ شیمیایی ، سیستمهای وابسته به نورمانند لیزر ، آر اف ،استفاده از پرکنندههای درم و روشهای جراحی شامل درم ابریژن ، سابسیژن و روش پانج میباشند.

Bildergebnis für scar acne

خصوصیات خاص اسکارها مانند رنگ و قوام و شکل ظاهری آنها مشخص کنندهی روش ایدهآل درمان میباشد. شیوع اسکار در آکنه کاملاً مشخص نیست.براساس مطالعات بالینی احتمال ایجاد اسکار در 11٪آقایان و 14٪خانمها وجود دارد. تفاوتهای آشکار در ایجاد اسکار در افراد مختلف نشان میدهد که بعضی از افراد تمایل بیشتری برای ایجاد اسکار از خود نشان میدهد.اسکارها اکثراً در فرمهای التهابی شدیدوکیستیک آکنه مشاهده میشوند. ولی در فرمهای التهابی سطحی آکنه نیز ممکن است پدیدار شوند.

امروزه روشی که مشخص کند که کدام بیمار بیشتر در معرض ایجاد اسکار است وجود ندارد. هدف از درمان اسکارهای آکنه ایجاد ظاهری قابل قبولتر برای بیمار میباشد.

برای رسیدن به بهترین نتایج بالینی میتوان از مجموعه ای از چند تکنیک با هم استفاده نمود. به عنوان مثال درمان جراحی اسکارها قبل از انجام متدهای لایه بردارینجام میپذیرد.

روشهای لایه برداری

این روشها باعث تخریب پوست شده و بدنبال آن ترمیم و تغییر ساختار کلاژن ایجاد میشود. شامل پیلینگ شیمیایی، درم ابریژن ، سیستمهای وابسته به نور از جمله لیزر، رادیو فرکونسی میباشند.

درم ابریژن:روشی مؤثر برای درمان اسکارها میباشد. ولی همراه درد بوده و زمان بهبودی طولانی دارد. عوارض آن نیز شامل اسکارهای هیپرتروفیک و کلوییدی،عوارضی رنگ دانهای پوست، و ایجاد میلیا میباشد. این روش نمیتواند باعث بهتر شدن اسکارهای باریک وعمیق شود.

میکرو درم ابریژن:به خوبی تحمل میشود ولی اثرات محدودی در بهبودی اسکار دارد.

پیلینگ شیمیایی:پیلینگ شیمیایی با عمق متوسط برای درمان اسکارهای فرو رفتهی کوچک مفید است، ولی این روش را نباید برای درمان اسکارهایعمیق یا اسکارهای فیبروتیک به کربرد، پیلینگهای متعدد با محلول Jessnerو اسید تری کلرواستیک 35٪- 20٪یا اسید گلیکولیک میتواند باعث بهبودی اسکارهای خفیف بشود. درمان خانگی با استفاده از پیلینگ شیمیایی و رتینوییدهای موضعی اثرات ضعیفی برای اسکارهای خفیف و کم عمق دارد. با این حال برای تعداد زیادی از بیماران مبتلا به اسکار آکنه، روش پیلینگ شیمیایی رضایت بخش نبوده است. پیلینگ با عمق متوسط با اسید گلیکولیک یا اسید تری کلرواستیک می تواند به تنهایی یا همراه سایر روشها مانند درمانهای وابسته به نور یا تزریق پرکنندههای درم، انجام پذیرد. پیلینگ شیمیایی عمیق با فنول میتواند یک انتخاب باشد، ولی امروزه به علت زمان طولانی برای بهبودی ضایعات و عوارض آن به ندرت به کار میرود.

درمانهای لیزری جهت اسکار آکنه:لیزرهای متعددی با طول موجهای مختلف و شدتهای متفاوت در درمان اسکار آکنه یا کاهش قرمزی ناشی از بهبودی ضایعات آکنهای، به کار میروند. انتخاب سیستم لیزری مناسب و شرایط استفاده از آن بستگی به خصوصیات اسکار آکنه دارد.

لیزرهای تخریبی: لیزرهای تخریبیعوارضی مانند اریتم، ادم، ترشح سروز، عفونت، ایجاد میلیا و اختلالات رنگدانهای را دارا میباشند.

لیزر CO2: میتواند در اسکارهای آتروفیک آکنه اثرات درمانی 50٪تا 80٪را داشته باشد که به علت پدیدهی ترمیم، متراکم شدن الیاف کلاژن و تغییر ساختار بافت میباشد. در این روش اپیدرم ودرم پاپیلر تا عمق 20 تا 60 میکرون تبخیر میشوند.

لیزر Erbium:YAG: با پالس کوتاه در هر مرحله 10 تا 20 میکرون از بافت را تبخیر مینماید. تحمل آن آسانتر از لیزر CO2میباشد، اریتم کمتری ایجاد نموده، و تحمل ان آسانتر میباشد. دورهی بهبودی کوتاهتر دارد. ولی کارایی آن کمتر از لیزر CO2میباشد و بهتر است برای اسکارهای خفیف آتروفیک به کار رود.

لیزرهای غیر تخریبی:عوارضی که همراه لیزرهای تخریبی وجود داشت، محققین را به سمت لیزرهای با عوارضی کمتر سوق داد. در میان لزرهایی که بیشتر از همه برای اسکارهای آتروفیک آکنه به کار میروند، میتوان به لیزر Nd:YAG( 1320 نانومتر) و لیزرDiode(1450نانومتر) اشاره نمود.نتایج درمانی ضعیفی با این لیزرها گزارش شده است، و بهترین نتایج درمانی هنگامی که این لیزرها همراه با سایر روشها مانند پیلینگ شیمیایی و جراحی به کار برود، دیده میشود.

لیزر فراکشنال:در این روش با ایجاد مناطق کوچک و متعددی ناشی از صدمهی گرمایی ترمیم بافت با ساخت کلاژنهای جدید در درم صورت میگیرد. نتایج کلینیکی ان پس از چندجلسه درمان قابل توجه است و عوارضی مانند اریتم و ادم موقت وجود دارد ، ولی اختلالات پیگمانتاسیون، اولسر و اسکار بندرت دیده میشود . جهت کاهش درد از بیحسکنندههای موضعی استفاده میشود.
آر اف سوزنی: یکی از روشهای جدید درمان اسکار آکنه است که بدون ایجاد زخم در سطح پوست موجب تحریک کلاژنسازی میشود.

تکنیکهای جراحی

جهت درمان اسکارهای آکنه از روشهای جراحی سابسیژن و پانچ استفاده میشود.

پانچ:این روش برای اسکارهای عمیق و باریک مفید است . نتایج درمانی معمولاً خوب است. در این روشریسک تغییر رنگ و قوام پوست وجود ندارد

سابسیژن:برش زیر پوستی برای اسکارهای فرورفته به کار میرود. در این روش باندهای فیبروتیک که اسکار را به بافت های زیرین خود متصل میکند، قطع میشوند.ایجاد خونریزی در بافت تحت جلدی ایجاد باندهای جدید را کاهش میدهد.معمولاً تورم وخونمردگی موقت ایجاد میشود ولی عوارضی نیز مانند ضایعات کیستیک آکنهای شکل بهندرت ایجاد میشود.

هنگامی که تکنیک های جراحی همراه با روش های لایه بردار به کار رود, نتایج درمانی بهتری ایجاد می شود.

مطالب مرتبط:

جای جوش

نوشته شده توسط دکتر حسن زاده متخصص پوست مو و زیبایی


آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم
تلفن : 33246361 - 087

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیفت صورت با هایفوتراپیلیفت صورت با هایفوتراپی

هایفوتراپی بهترین روش درمان لیفت و جوانسازی صورت است که باعث فرم دهی صورت، گردن، چشم، بازوها، خط فک می گردد که با استفاده از امواج مافوق صوت به لایه های عمیق پوست دست می یابند و با متمرکز شدن در آن نقطه به جوانسازی و لیفت پوست بدون هیچگونه زخم منجر می گردد. ... ادامه مطلب

درمانهای انتخابی زیبایی صورتدرمانهای انتخابی زیبایی صورت

امروزه تقاضا برای درمان مشکلات پوستی ناشی از افزایش سن شدیداً بالا رفته است. خوشبختانه در سالهای اخیر درمانهای جدید و مؤثری برای درمان این مشکلات معرفی شده است. ... ادامه مطلب

لیزر موهای تناسلی و زیربغللیزر موهای تناسلی و زیربغل

موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی بعد از سن بلوغ در هر دو جنس زن و مرد رشد میکنند. فرم رشد موها در ناحیه تناسلی در دو جنس تا حدودی متفات است.این موها وابسته به هورمونهای جنسی هستند. ... ادامه مطلب

دکتر جمال الدین حسن زاده

دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو و دارای درجه بورد تخصصی پوست و مو است.وی در حال حاضر در شهر سنندج مشغول فعالیت میباشد. کاربران گرامی از طریق این سایت علاوه بر دسترسی به اطلاعاتی در زمینه های مختلف پوست ، مو و زیبایی ،میتوانند سوالات خود را در بخش سوالات پزشکی کاربران با متخصص پوست و مو مطرح نمایند.

تلاش بر اینست تا در اسرع وقت پاسخ علمی به سوالات داده شود.همچنین بیماران مراجعه کننده به دکتر حسن زاده میتوانند از طریق این سایت .روند درمان بیماریهای پوست و موی خود را پیگیری نمایند.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465