منو کردستان، سنندج ، خیابان آبیدر، چهارراه صفری(میدان مولوی)، مجتمع ژینا، طبقه سوم - تلفن : 33246361 - 087

سیستمهای لاغری-قسمت اول

امروزه چاقی به معضلی مهم در جوامع مختلف تبدیل شده است. پدیده چاقی و اضافه وزن دارای زوایا و جوانب مختلفی است. تردیدی در تاثیر چاقی بر روی جنبه های مختلف سلامتی ، زیبایی ، روانی و اجتماعی افراد مبتلا نیست.

چاقی به عنوان یک بیماری تاثیر شناخته شده ای بر روی سلامت افراد دارد. از این لحاظ مهمترین، موثرترین و در بسیاری موارد تنها راههای درمان چاقی ورزش و رژیم غذایی است. هر چند بعضی از داروها و یا روشهای درمان جراحی برای درمان چاقی به کار رفته اند ، اما هیچکدام جایگزین ورزش و تغذیه نیستند.

چاقی تبعات اجتماعی و روانی نیز در پی دارد . در اینجا فرصت پرداختن و بررسی چاقی از این منظر نیست.

جنبه دیگر چاقی مسئله زیبایی آن است. هر چند در زمانهای مختلف و یا در جوامع و سلایق گوناگون با این مسئله متفاوت برخورد شده است . اما در جوامع پیشرفته امروزی عمدتا به لحاظ زیبایی دید منفی نسبت به چاقی وجود دارد.با پیشرفت تکنولوژی از سیستمهای مختلفی برای لاغری و کاهش سایز استفاده شده است .این روشها عمدتا روی جنبه های زیبایی چاقی موثرند و سعی دارند با کاهش سایز ظاهر بهتری به اندام ببخشند.

کلیات:
بر خلاف تصور عمومی عمده سیستمهای موجود قادر به کاهش وزن موثر نیستند. تقریبا کلیه این سیستمها حتی در صورت موفق عمل کردن تنها قادر به کاهش سایز قسمتهایی از بدن هستند . دلیل عمده این مسئله محدودیت دسترسی به چربیهای احشایی است. زیرا در چاقی تجمع چربی علاوه بر بافت زیر جلدی در بافتها و احشای مختلف نیز هست . حال آنکه دسترسی این سیستها حداکثر به چربی های زیر پوستی است .و قادر به تاثیر مستقیم روی چربی های احشایی نیستند. اینجاست که اهمیت ورزش و رژیم غذایی در درمان چاقی روشن میشود.

هر چه شخصی به وزن ایده آل نزدیکتر باشد شانس بهره مندی از تکنولوژیهای مختلف کاهش سایز را بیشتر خواهد داشت. به عنوان مثال شخصی با چاقی مفرط مادامیکه با استفاده از ورزش و تغذیه وزن خود را کاهش ندهد از این روشها سودی نخواهد برد .

چربی های زیر پوستی بعضی نواحی بدن به درمان با ورزش و تغذیه مقاومترند و به اصطلاح عامیانه به راحتی آب نمیشوند . برای حذف این چربی ها میتوان از دستگاه های موجود در این زمینه استفاده کرد . به عنوان مثال فردیکه با استفاده از رژیم غذایی و ورزش به وزن ایده آل رسیده اما همچنان پهلوهای برجسته ای دارد میتواند برای کم کردن این برجستگیها از دستگاههای لاغری استفاده کند.

انواع سیستمهای لاغری :
از آنجایی که محل اصلی اثر سیستمهای کاهش سایز بافت چربی(آنهم چربی زیر پوستی )است عمدتا این دستگاه ها با نام سیستمهای لیپولیز(از بین برنده چربی)عرضه میشوند. به طور کلی این دستگاهای لاغری به دو دسته تقسیم میشوند :انواع خارجی, انواع داخلی.

سیستمهای لاغری خارجی:
مشخصه اصلی این سیستمها اینست که از سطح پوست عمل کرده و نیازی به سوراخ کردن پوست و وارد شدن کانولا یا لوله به بافت چربی زیر پوست نیست ونیازی به انجام بیحسی یا بیهوشی ندارند . این سیستمها با استفاده از مکانیسمهای مختلف روی سلولهای چربی اثر گذاشته و موجب آسیب رسیدن به سلولهای چربی میشود . از آنجایکه در این سیستمها چربی از بدن خارج نمیشود ، وظیفه برداشت چربی های لیز شده به عهده خود سیستم بدن و بخصوص سیستم لنفاوی است که باید چربی های لیز شده را برداشت نماید. عمده حسن این روشها سادگی کاربرد ، عوارض کم و محدود آنها است. اما محدودیت اصلی آنها اثربخشی کمتر نسبت به روشهای داخلی و نیاز به زمان اثر بخشی طولانیتر و تعداد جلسات درمان بیشتر است.کاربا این سیستمها توسط تکنسینهای آموزش دیده در مطب قابل انجام است و نیازی به افراد و تیم حرفه ای پزشکی و شرایط اطاق عمل ندارند.دو نوع عمده دستگاهای این دسته عبارتند از سیستمهای اولترا سوند و کرایو لیپولیز .

سیستمهای لاغری داخلی:
برخلاف دسته قبلی در این سیستمها باید پوست در یک یا چند نقطه سوراخ شده و با استفاده از پروب یا کانولا مستقیما وارد بافت چربی زیر پوست شد. در این موارد نیاز به بیحسی یا بیهوشی وجود دارد. این سیستمها مستقیما روی بافت چربی اثر گذاشته و برداشت مستقیم چربی ها یا ساکشن چربی نقش عمده ای در اثربخشی آنها ایفا میکند . هر چند تفاوتهای زیادی بین انواع سیستمهای داخلی وجود دارد اما به طور کلی نسبت به روشهای خارجی موثرتر میباشند.و در عین حال تهاجمی تر هستند و لذا نیاز به انجام تیم حرفه ای و متخصص دارند و انجام آنها باید در شرایط ویژه ای مانند اطاق عمل صورت گیرد. مثالهای عمده این سیستمها عبارتند از : لیپو ساکشن ، لیپو لیزر، و سیستم اینفرا سو نیک( لیپو ماتیک ).

در ادامه در مورد روشهای اولتراسونیک(کاویتیشن) ، لیپولیز ،لیپوساکشن ، لیپولیزر ، لیپولیز لیپوماتیک بحث خواهد شد و این روشها با یکدیگر مقایسه خواهد شد. ادامه دارد.....

مطالب مرتبط:

لیپوليز ليپوماتيک

سیستمهای لاغری- قسمت دوم
نوشته شده توسط: دکنر حسن زاده متخصص پوست


آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم
تلفن : 33246361 - 087

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

دکتر جمال الدین حسن زاده

دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو و دارای درجه بورد تخصصی پوست و مو است.وی در حال حاضر در شهر سنندج مشغول فعالیت می باشد. کاربران گرامی از طریق این سایت علاوه بر دسترسی به اطلاعاتی در زمینه های مختلف پوست، مو و زیبایی ،میتوانند سوالات خود را در بخش سوالات پزشکی کاربران با متخصص پوست و مو مطرح نمایند.

تلاش بر اینست تا در اسرع وقت پاسخ علمی به سوالات داده شود.همچنین بیماران مراجعه کننده به دکتر حسن زاده میتوانند از طریق این سایت روند درمان بیماریهای پوست و موی خود را پیگیری نمایند.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465